Baja Ha-Ha XVIII 2011 Cruisers Rally

Baja Ha-Ha XVIII

Results by division

Timekeeper’s Note: Amazingly, there were ties for third in every division!
§ = Soul Sailor (sailed the entire course); + = Sailed at least one entire leg.

The 135 finishers were:

AGAVE Division

1§) Panache Catalina 30 Zachary Lough Ventura
2+) Saltbreaker Valiant 32 Alex & Nick Kleeman San Francisco
3+) Rancho Relaxo Islander 30 MKII Paul Ingram Chula Vista
3) Mer-Sea Catalina 27 M Abdou & J Matuschek Dana Point
3) Epiphany Columbia 28 Michael Bell Brisbane
3) Que Sera Sera Kettenburg 32 Richard Hodge Forest Grove, OR
3) Marsha Dee Coronado 32 Fred Coleman Oceanside

BURRITO Division

1§) Time Piece Coast 34 John Spicher Anacortes, WA
2) Cleo II Hans Christian 34 Robert & Elaine Tinus San Francisco
3) Ustupu Mary Lightfoot 31 D Schroeder & S Ouellette Vancouver, BC
3) Do Be Pacific Seacraft 34 Michael Smith & Connie Smith Sweet, ID
3) Magic Roberts 34 Steve Cass Redondo Beach
3) Folie Douce Alberg 37 yawl Marc Culver Sausalito

CEVICHE Division

1+) Abracadabra CS 36 Molly Arnold & Bryce Andrews San Francisco
2+) Tranquility Irwin Citation 34 R Hirscht & C Cameron San Diego
3+) Sail Time Catalina 34 Mk II Ken & Twila Sanford Oceanside
3) Impulse Peterson 35 Richard & Barb Rotteveel Vancouver, BC
3) Spica Catalina 36 Tim & Anne Mueller San Diego,
3) Hilbre Catalina 36 MKll John & Anita Meyer Henderson, NV
3) Kintyre Ericson 36C Geoffrey & Alice Giblin San Diego
3) Dodger Too Condor 37 Leif & Jackie Watson Spruce Grove, AB
3) Seascape Passport 37 Roger Smith Vallejo
3) Alegria Caliber 40 Brian Black Alameda

DESPERADO Division

1§) Camanoe C&C Landfall 39 D Satterwhite & S Esposito San Francisco
2+) Charisma Tayana 37 Bob Johnson Berkeley
3+) Grace Ingrid 38 M Rogers & H Doherty Riverton, OR
3+) Red Witch II Bounty 41 S Mortensen & R Kirkcaldie Santa Barbara
3) Bella Brisa Tayana 37 Rich & Cathy Warner Alameda
3) Solstice Pacific Seacraft 37 John Alden Redondo Beach
3) Cool Breez'n Pacific Seacraft 37 Craig Lukin & Cynthia Gholson Woodinville, WA
3) Island Time Pacific Seacraft 37 Jimmy Peter Malibu
3) ShantiAna Columbia 38 Bill & ShantiAna Bartlett San Francisco
3) August Pearl Cheoy Lee 40 Steve Elming Channel Islands
3) Tension Reliever Acapulco 40 Rick & Judith Eitniear Chula Vista

ENCHILADA Division

1§) Sans Frontieres Tartan 37 Nicolas & Jena Jonville San Diego
1§) Arabella Choate 40 Simon Handley Victoria, BC
2+) Companera Tartan 3800 OC Joel Sorum Vallejo
3+) Sundance Beneteau M38 Rick Donker & David Rempel San Francisco
3) Ventured Tartan 37 Erlin Loving Bainbridge, WA
3) Hasta luego Hunter 376 Bob & Andrea Seddig San Diego
3) Jace Catalina 38 Ben & Molly Doolittle Sacramento
3) Cracklin Rose Island Packet 380 Bill & Rosie Everingham Alameda
3) Knuckle Dragger Hunter 38 Robert Craig Portland, OR
3) Diamond Girl Beneteau 393 Larry & Nelda Read Bellingham, WA
3) Tranquilo Catalina 400 Lloyd & Colleen Clauss San Pedro, CA
3) Wings Passport 40 C Livsey & W Ennis Anchorage, AK

FRIJOLE Division

1+) Sea Reach Spencer 42 John & Geraldine Guilfoyle Squamish, BC
2+) Huck Shannon 43 Joe Rademacher & Heidi Camp New Orleans, LA
3+) Entre Nous Tayana 42 Joel Tuttle Alameda
3) Pura Vida Islander Freeport 41 Michael & Judy Goehler Portland, OR
3) Good News Islander Freeport 41 Thomas & Hannah MacDonald Portland, OR
3) Harmony Tayana Vancouver 42 Terry & Diane Emigh Anacortes, WA
3) Deep Playa Pearson 424 Patrick Walters & Dawn Rodney Seattle, WA
3) Sojourn Pearson 424 Scott Gesdahl San Francisco
3) DreamKetcher Gulfstar 43 Rik Johnson & Robert Shea Channel Islands
3) Papillon Slocum 43 Dan & Kelly Freeman Seattle
3) Le Letty Boat Bruce Roberts 43 Jean Lachaud Redwood City
3) Tahnoo Spencer 44 William Burrr & Brenda McNair Vancouver, BC

GUACAMOLE Division

1+) Arctic Tern III Nordic 40 John Garteiz Whittier, AK
2+) Convivia Cal 43 Tucker & Victoria Bradford San Francisco
3+) Azure-Te' Ron Holland 43 Jack Gill Sausalito
3) Miramar Beneteau 40 Doug & Lynn Macfarlane Victoria, BC
3) Borboleta Beneteau First 405 Glen Priestley & Ken Garfinkel Vancouver, BC
3) NautiMoments Hunter 41DS Ken & Carole Downes Vancouver, BC
3) Heart 2 Heart Irwin 41 Jeff Overley San Pedro
3) About Time II Hunter 410 DeWayne Enyeart Friday Harbor, WA
3) Exit Strategy Wauquiez 41 Tom Christensen Victoria, BC
3) August Moon Bavaria Cruiser 42 R Alfreds & D Thibault Vancouver, BC
3) Set Me Free Beneteau 423 Joe Pfeifle Hermosa Beach

HUEVOS RANCHEROS Division

1+) Windarra Stevens 47 R Jablonski & E Cashar Seattle, WA
2+) Wings of the Dawn Hans Christian 52 Robert & Sherry Bennatts Friday Harbor, WA
3) Stargazer CSY 44 David & Barry Levy Corona Del Mar
3) Three Sheets LaFitte 44 Reg & Phoebe Wilson Sarnia, ON
3) In The Vortex Columbia 45 Sharon Carroll & Neil Goldhar Toronto, ON
3) Aldebaran Olympic Adventure 47 Rob & Lynne Britton San Diego
3) I Yam What I Yam Hans Christian 48T Sandi Fratino Vancouver, BC
3) Journey CT-54 Dick & Tami Schubert Alameda
3) Go For Broke Custom 55 Stephen Arnold Honolulu, HI
3) Patricia Belle Custom 65 schooner The Hughes Family Seattle, WA

IGUANA Division

1+) Frannie B Outbound 44 Ned & Carol Backus Seattle, WA
2+) Island Wind Hylas 44 Ken & Heather de Vries Vallejo
3+) Sea Angel Catalina 42 Brian Taugher San Francisco
3) MoonShyne Catalina 42 Stephen & Bente Millard Santa Barbara
3) Dolfino Catalina 42 Rick Lioio Marina del Rey
3) Kat Den Rie Catalina 42 Jay Watt Alameda
3) Destiny Catalina 42 John & Gilly Foy Alameda
3) Buena Vida Catalina 42 Jeff & Julie Leonard Ventura
3) Dos Leos Hunter Legend 430 Robert & Deanne Cartwright San Francisco
3) Bula Bro Hunter 45DS Brent Clark Rancho Santa Fe

JALAPEÑO Division

1+) Sophie Norseman 447 Dan Holden Richmond
2) Michaela Jeanneau 45.2 John Minkiewitz Pago Pago, AS
3) Kyalami Swan 44 Norman & Candace Thersby Point Richmond
3) Mykonos Swan 44 MKII Myron & Marina Eisenzimmer San Francisco
3) Mimiya Catalina Morgan 440 Mark Koehler Alameda
3) Tan Tori Island Packet 445 Roger & Tori Robinett Seattle, WA
3) Realtime Norseman 447 Bob & Karyn Packard Long Beach
3) Caledonia II Jeanneau 452 Ed Fudge & Peter Ruben Calgary, AB
3) Nirvana Irwin Sloop 45 Bob & Sherry Davis Shell Beach
3) Outraygeous Hunter 45 Ray & Dori McEneaney Vallejo
3) Interabang Beneteau First 456 Derrick & Trisha Weeks San Francisco
3) Best Day Ever Hylas 45.5 John Terry Park City, UT

KILO Division

1) Koh-Ring Tayana 48 DS Wolfgang Hausen Sausalito
2) Knot Tide Down Kaufman 47 Tony Haworth Alameda
3) Kuyima Waterline 46 Stephen Nash Vancouver, BC
3) Chalet Mer Irwin 46 MK II ketch Geno Gehlbach San Francisco
3) Orion Hunter 466 C Lamm & Y Sininger Marina del Rey
3) Wind Spirit Hunter 466 Paul & Priscilla Zaro Richmond
3) Murar's Dream Beneteau 46 Andrew Rosen Marina del Rey
3) Liberation II Hallberg Rassy 46 Stephen Casey St. Croix, USVI
3) Iridium Bristol 47.7 Mel & Margie Storrier Victoria, BC
3) Last Resort Catalina 470 Richard Drechsler Marina del Rey
3) Snug Harbor Catalina 470 Charley & Mitzie Eddy Alameda
3) Oceanaire Tayana 47 Garrett & Lissa Caldwell Alameda

LANGOSTINO Division

1§) Talion Gulfstar 50 Patsy Verhoeven La Paz, MEX
1§) Distant Drum Idylle 51 Harry Hazzard San Diego
1§) Tabu Farr 44 Richard & Sheri Crowe Newport Beach
3) Endeavor Taswell 49 Rick & Gina Phillips Vancouver, WA
3) Seychelles Hylas 49 John Stone & Nicki Germain Douglas, AK
3) Jennifer Beneteau Oceanis 500 Lars Hässler Stockholm, SWE
3) Whistle Wing V Peterson Custom 50 Michael Chase Honolulu, HI
3) Robin Ann Tayana 52 Steve Hogan & Robin Barrow Redondo Beach
3) Kia Ora Custom Spencer 55 Dennis & Greg Williams Ventura
3) Manuela Hylas 56 Chris Perkins St. Croix, USVI
3) Delicate Balance Andrews Custom 56 Douglas Storkovich Monterey
3) Hawaiian Sol Beneteau 58 Les & Deborah Cross Wailea, HI

MARGARITA Division (multihulls)

1§) Drei Corsair UC-31 Gary & Suzanne Kahler San Diego
1§) Cat 2 Fold Custom 36 Brian Charette Jackson Hole, WY
1§) Sailpotion CSK 40 Herschel & Susan Pence Vallejo
2+) Lightspeed Atlantic 42 David & Kathy Kane N/A
2+) Double Diamond Lagoon 440 Jeff & Melody Christensen Anacortes, WA
3+) Younger Girl Lagoon 380 Mark Sciarretta Zig Zag, OR
3+) Damiana Manta 40 Roy & Marlene Verdery Sausalito
3) Cecilia Rose 33' Seawind 1000 Frank Bien Santa Cruz
3) The Islander 33' Gemini 105Mc Paddy & Diane Malone Redmond, WA
3) Scout Lagoon 400 David & Christine Eggleston Oakland
3) Orcinius Lagoon 440 John LeDoux & Lisa Danger Vancouver, WA
3) L'Obsession Lagoon 450 Edward King & Aric Ludwig Oakland

Baja Ha-Ha, LLC
c/o Latitude 38
15 Locust Ave.
Mill Valley, CA 94941

Please note: This is a mailing address only.


Web Baja Ha-Ha
  Founding sponsor:
Latitude 38

Important Dates | About the Ha-Ha (FAQs) | Notice of Rally
Latitude 38 Crew List | First Timer's Guide to Cruising Mexico
Register | Sponsors | Alumni Lists | Links | Berthing | Home

Web site produced by Latitude 38, the West's Premier Sailing & Marine Magazine.
Click here for a list of distributors.

© 2012 Baja Ha-Ha, LLC